SPORT
29-03-2016, ora 10:05

Timea Bacsinszky, adversara Simonei Halep in sferturile de finala la Miami

Articol de Cristian Amariei
Jucatoarea elvetiana de tenis Timea Bacsinszky, numarul 20 mondial, va fi adversara romancei Simona Halep in sferturile de finala ale turneului WTA de la Miami (Statele Unite), dotat cu premii in valoare de 6.134.605 dolari.

Luni, intr-o partida din optimi, Bacsinszky a reusit sa o invinga in trei seturi, 2-6, 6-4, 6-2, pe poloneza Agnieszka Radwanska, a treia favorita a competitiei din Florida.

Simona Halep, cap de serie numarul 5, a trecut la randul ei, cu 6-3, 6-4, de britanica Heather Watson, jucatoare care a participat la turneul de la Miami in baza unei invitatii a organizatorilor si care a comis 33 de greseli nefortate in partida cu reprezentanta tarii noastre, invingatoare dupa o ora si 29 minute de joc.

Halep si Bacsinszky s-au intalnit de doua ori pana acum, ultima oara anul trecut, in finala turneului de la Shenzhen (China), romanca impunandu-se in doua seturi simetrice: 6-2, 6-2.

Rezultate inregistrate luni in optimile de finala de la Miami:
Svetlana Kuznetova (Rusia/N.15) — Serena Williams (SUA/N.1) 6-7 (3/7), 6-1, 6-2
Ekaterina Makarova (Rusia/N.30) — Elina Svitolina (Ucraina/N.12) 6-1, 6-4
Timea Bacsinszky (Elvetia/N.19) — Agnieszka Radwanska (Polonia/N.3) 2-6, 6-4, 6-2
Simona Halep (Romania/N.5) — Heather Watson (Marea Britanie) 6-3, 6-4
Johanna Konta (Marea Britanie/N.24) — Monica Niculescu (Romania/N.32) 6-2, 6-2
Victoria Azarenka (Belarus/N.13) — Garbine Muguruza (Spania/N.4) 7-6 (8/6), 7-6 (7/4) Madison Keys (SUA/N.22) — Irina Begu (Romania) 6-3, 6-1
Angelique Kerber (Germania/N.2) — Timea Babos (Ungaria) 6-2, 3-6, 6-4

Sursa: agerpres.ro