Simona Halep si Monica Niculescu, in turul al treilea la Indian Wells (WTA)

STIRI NATIONALE & EXTERNE

SPORT
12-03-2016, ora 12:10

Articol de Cristian Amariei
Simona Halep (24 ani, 5 WTA), cap de serie numarul cinci si detinatoarea trofeului, a trecut fara probleme de americanca Vania King (27 ani, 202 WTA), cu 6-1, 6-1, in doar 55 de minute.

Succesul categoric al Simonei pare sa fie un semn ca a incheiat perioada dificila din acest inceput de an, una cu doar trei victorii (una in Fed Cup) si cinci infrangeri.

Vania King castigase singurul meci direct cu Halep de pana acum, in 2010, in optimi la Montreal, cu 7-6 (5), 6-1.

Simona Halep si-a asigurat un cec de 36.170 dolari si 65 de puncte WTA, iar in turul al treilea o va infrunta pe rusoaica Ekaterina Makarova (27 ani, 32 WTA), care a trecut cu 6-4, 6-4 de Lucie Hradecka (Cehia).

Halep si Makarova s-au confruntat de trei ori, iar jucatoarea din Constanta conduce cu 2-1 la meciurile directe. Simona Halep a castigat primul meci in 2013, la New Haven, in sferturi, cu 6-1, 7-6 (6), Makarova s-a impus in 2015, la Australian Open, in sferturi, cu 6-4, 6-0, dupa care Simona a invins la Dubai, in sferturi, cu 6-3, 1-6, 7-5.

Monica Niculescu, cap de serie numarul 32 la turneul californian, a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de britanica Heather Watson, cu 6-4, 2-6, 6-2, in doua ore si 13 minute.

Niculescu (28 ani, 34 WTA) si-a luat astfel revansa in fata britanicei (23 ani, 53 WTA), care castigase singurul meci precedent, anul acesta, in optimi la Hobart, cu 6-7 (3), 6-2, 7-6 (3).

Romanca si-a asigurat un cec de 36.170 dolari si 65 de puncte WTA, iar in faza urmatoare va avea o adversara foarte dificila, poloneza Agnieszka Radwanska, a treia favorita, care a castigat greu meciul cu Dominika Cibulkova (Slovacia), scor 6-3, 3-6, 7-5.

Radwanska (26 ani, 3 WTA) are avantaj in partidele directe cu Monica, pe care a invins-o recent, la Doha, in optimi, cu 7-5, 6-1. Poloneza a castigat si primul meci bilateral, in 2009, in primul tur la Linz, iar Niculescu s-a impus anul trecut, in semifinale la Nottingham, cu 5-7, 6-4, 6-0.

Sursa: agerpres.ro