Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului de la Miami (WTA)

STIRI NATIONALE & EXTERNE

SOCIAL
02-04-2015, ora 08:11

Articol de Cristian Amariei
Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul trei mondial, s-a calificat in premiera in semifinalele turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari, miercuri, dupa ce a dispus cu 6-1, 7-5 de americanca Sloane Stephens.

Halep (23 ani) a castigat intr-o ora si 15 minute si va juca in penultimul act cu Serena Williams, liderul mondial, care a trecut in sferturi cu 7-6 (7/4), 1-6, 6-3 cu germanca Sabine Lisicki (N. 27).

Simona a inceput excelent jocul cu Stephens (22 ani), jucatoare aflata pe locul 45 in lume, desprinzandu-se rapid la 3-0, dupa ce in primul ghem a fost nevoita sa salveze doua mingi de break. Americanca a castigat un ghem (3-1), dar apoi Halep a executat-o pur si simplu, incheind setul in doar 25 de minute.

Dupa un break la debutul setului secund si un 3-0 rapid, Simona parea ca va termina meciul in mai putin de o ora, dar Stephens si-a schimbat tactica, iar romanca a pierdut ritmul, a gresit destul de mult, oferindu-i americancei sansa de a reveni in joc. Stephens (fost numar 11 mondial in octombrie 2013) a castigat patru ghemuri la rand, dupa care Halep s-a reechilibrat, iar la 5-5 a reusit un break foarte important, care a decis, practic, soarta meciului, pentru ca jucatoarea noastra a inchis conturile cu 7-5.

Halep, care nu a comis nicio dubla greseala in acest meci, lucru mai rar pentru ea, a avut 17 lovituri direct castigatoare in acest meci (Stephens doar 8), in timp ce raportul greselilor nefortate a fost de 26-30.

Simona si Stephens se mai intalnisera pana acum de patru ori, scorul fiind egal, 2-2, inaintea confruntarii de la Miami. Halep a iesit invingatoare in primul meci, jucat in 2012, la Barcelona, in primul tur, cu 6-4, 6-4, americanca s-a impus in urmatoarele doua, ambele in 2013, la Hobart, cu 6-4, 6-0 in optimi, si la Australian Open, cu 6-1, 6-1, in runda inaugurala. Constanteanca a invins cu 6-4, 6-3 in ultimul joc, anul trecut, in optimi la Roland Garros.

Constanteanca si-a asigurat un cec de 220.230 dolari si 390 puncte WTA prin calificarea in semifinale.

Halep are o singura infrangere in acest sezon in circuitul WTA, in sferturi la Australian Open, de atunci legand 15 victorii consecutive, ce i-au adus titlurile de la Dubai si Indian Wells, iar acum este in cursa pentru al patrulea al anului (primul a fost la Shenzhen).

Halep si Serena Williams (33 ani) ar fi trebuit sa se intalneasca in semifinalele turneului de la Indian Wells, dar americanca s-a retras cu putin timp inaintea meciului din cauza unei accidentari la genunchiul drept.

Serena a invins-o de pe Halep, in 2011, in turul al doilea la Wimbledon, cu 3-6, 6-2, 6-1, in 2013, la Roma, in semifinale, cu 6-3, 6-0, si la Cincinnati, in sferturi, cu 6-0, 6-4, si anul trecut la Turneul Campioanelor, de la Singapore, in finala, cu 6-3, 6-0. Simona s-a impus in faza grupelor la Turneul Campioanelor, cu 6-0, 6-2, la care se adauga victoria fara joc de la Indian Wells.

Meciul cu Serena Williams va avea loc vineri, nu inainte de ora locala 21,00 (sambata, la 04,00, in Romania).

Sursa: agerpres.ro