SPORT
09-01-2015, ora 08:57

Simona Halep s-a calificat in finala de la Shenzhen dupa o victorie clara

Articol de Cristian Amariei
Simona Halep s-a calificat in finala turneului de la Shenzhen dupa ce a invins-o pe chinezoaica Saisai Zheng, scor 6-2, 6-3.

Sportiva noastra si-a continuat drumul spre finala de la Shenzhen printr-o partida ce a avut doua seturi diferite.

In primul, pe care l-a castigat in 41 de minute, Halep a intrat extrem de agresiva pe teren si nu i-a dat nicio sansa adversarei.

Romanca a condus cu 5-1, a cedat un singur game pe propriul serviciu si a luat setul cu 6-2.

In actul secund, ocupanta locului 3 in clasamentul WTA s-a mai relaxat si i-a permis lui Saisai Zheng sa echilibreze meciul.

Simona a reusit sa rupa seria pozitiva a lui Zheng, a facut un break cand scorul era 4-3 si apoi a servit cu succes pentru calificarea in finala.

In ultimul act al competitiei, Simona Halep o va intalni pe castigatoarea disputei dintre Petra Kvitova (Cehia) si Timea Bicsinsky (Elvetia).

Sursa: ziare.com