Romania, victorie zdrobitoare la Campionatul Mondial de handbal

STIRI NATIONALE & EXTERNE

SPORT
06-12-2015, ora 10:42

Articol de Cristian Amariei
Nationala feminina de handbal a debutat cu o victorie zdrobitoare la Campionatul Mondial din Danemarca.

"Tricolorele" s-au distrat cu cel mai usor adversar din Grupa D, Puerto Rico, impunandu-se cu scorul de 47-14.

Elevele lui Tomas Ryde si-au respectat statutul de mari favorite ale intalnirii si s-au distantat pe tabela inca din primele minute.

Scorul a luat rapid proportii, iar cei din staff-ul primei reprezentative au profitat de acest lucru pentru a testa mai multe formule de joc, in special cea inlocuirea portarului cu un jucator de camp pe faza de atac.

La pauza s-a intrat cu o diferenta de 20 de goluri, jucatoarele din Puerto Rico reusind sa marcheze de numai trei ori in prima parte a meciului.

In repriza secunda titularele au fost menajate pentru a evita accidentarile si acumularea oboselii, in locul lor fiind trimise in teren tinerele din lot.

Astfel, adversarele au reusit sa fie mai periculoase in atac, marcand nu mai putin de 11 goluri in partea secunda. Atacul nostru a mers insa la fel de bine, iar finalul partidei a consemnat o diferenta de 33 de goluri intre Romania si Puerto Rico.

Sursa: ziare.com

Tag-uri: romania, victorie, handbal