STIRI NATIONALE & EXTERNE

SPORT
06-03-2011, ora 16:21

Articol de Giorgiana Zurba

Echipa Romaniei a ratat calificarea in sferturile de finala ale Cupei Davis, dupa ce perechea Victor Hanescu/Horia Tecau a fost invinsa, ieri, de cuplul Ignacio Chela/Eduardo Schwank.

Argentina se califica astfel in sferturile Grupei Mondiale din Cupa Davis, dupa ce a invins reprezentativa Romaniei cu scorul de 3-0. Romanii Pavel si Tecau au pierdut ieri in fata lui Chela si Schwank, scor 2-6, 6-7, 1-6.

Vineri, David Nalbandian l-a invins pe Adrian Ungur, scor 6-3, 6-2, 5-7, 6-4, si Juan Monaco s-a impus in faţa lui Victor Hanescu, scor 7-6 , 1-6, 6-1, 6-1.

Capitanul echipei de Cupa Davis a Romaniei, Andrei Pavel, a declarat, dupa ratarea calificarii in sferturile de finala ale competiţiei, ca este mandru de jucatorii romani. " Nu a fost cum ne-am dorit, aveam asteptari, dar asa este in tenis. Am jucat impotriva Argentinei, o echipa puternica acasa, cu publicul de partea sa. Nu a fost o zi buna pentru noi. Nu sunt prea multe de spus. Trebuie sa recunoastem meritul echipei Argentinei pentru victorie, argentinienii au jucat un tenis foarte bun. Iar eu sunt mandru de echipa mea. Baieţii au dat tot ce au putut" , a spus Andrei Pavel, citat de ProSport.

Astazi, se vor disputa si ultimele doua meciuri din cadrul intalnirii Argentina - Romania, care vor mai conta pentru scorul final. Romania va disputa barajul pentru ramanerea in Grupa Mondiala, in perioada 16-18 septembrie.

.

Argentina va juca in sferturile de finala ale Cupei Davis impotriva castigatoarei dintre Cehia si Kazahstan, partida in care scorul inregistrat dupa primele doua zile este de 2-1 pentru cehi.

Tag-uri:

Echipa de tenis a Romaniei a fost eliminata ieri de la Cupa Davis, dupa ce Victor Hanescu si Horia Tecau au pierdut meciul de dublu in fata argentinienilor.,

Argentina se califica astfel in sferturile Grupei Mondiale din Cupa Davis, dupa ce a invins  reprezentativa Romaniei cu scorul de 3-0. Romanii Pavel si Tecau au pierdut ieri in fata lui Chela si Schwank, scor 2-6, 6-7, 1-6.

Capitanul echipei de Cupa Davis a Romaniei, Andrei Pavel, a declarat, dupa ratarea calificarii in sferturile de finala ale competiţiei, ca este mandru de jucatorii romani. " Nu a fost cum ne-am dorit, aveam asteptari, dar asa este in tenis. Am jucat impotriva Argentinei, o echipa puternica acasa, cu publicul de partea sa. Nu a fost o zi buna pentru noi. Nu sunt prea multe de spus. Trebuie sa recunoastem meritul echipei Argentinei pentru victorie, argentinienii au jucat un tenis foarte bun. Iar eu sunt mandru de  echipa  mea. Baieţii au dat tot ce au putut" ,   a spus Andrei Pavel, citat de ProSport.