SPORT
07-03-2011, ora 12:49

Oltchim a pierdut aseara meciul cu Itxako

Articol de Giorgiana Zurba

Oltchim Ramnicu Valcea a fost invinsa aseara de Itxako Navarra in etapa a IV-a a grupei I a Ligii Campionilor, cu scorul de 25-22.

Campioanele Romaniei la handbal feminin au fost invinse aseara pe teren propriu pentru a doua oara de fetele de la Itxako. Dupa aceasta infrangere, calificarea in semifinalele competitiei mai poate veni doar in cazul in care campioana Romaniei va castiga ambele meciuri in deplasare cu Buducnost si Krim. Oltchim a inceput foarte slab partida, in primele 15 minute reusind sa inscrie doar un gol. Surprizele Anjei Andersen au continuat si in partida cu Itxako, extremele dreapta Maier si Nechita evoluand pe partea stanga.

Campioana Romaniei a egalat pentru prima data in minutul 26 (scor 8-8), iar la finalul reprizei Talida Tolnai a facut diferenta, Oltchim intrand la pauza cu 13-12. A doua repriza a fost una mai echilibrata, cele doua echipe conducand pe rand, la unul, maxim doua puncte diferenta intre ele.

Cu zece minute inaintea finalului, Pidpalova a readus Oltchim in avantaj, 19-18, dar Itxako a replicat rapid, prin Fernandez. Pidpalova a mai inscris o data, 20-19, dar jocul gazdelor nu a stralucit, fiind pigmentat cu ratari inexplicabile la acest nivel. Pana si Cristina Neagu, aflata pe banca tehnica, desi este indisponibila, s-a ridicat in picioare, afectata de cursul jocului. 20-20, cand mai erau cinci minute, iar publicul era deja cu tensiunea la maxim.

Momentul cheie al disputei s-a petrecut cu doar trei minute inainte de final, atunci cand Pidpalova este eliminata, iar Itxako se desprinde pe tabela. Finalul le-a gasit pe valcence in imposibilitatea de a reveni, campioana Spaniei impunandu-se cu 25-22.

Jucatoarele Oltchimului s-au declarat nemultumite de dubla cu Itxako, dar promit ca lupta pentru Liga Campionilor nu se termina odata cu aceasta infrangere.

" Nu vom ceda, mai sunt doua meciuri. Vom munci in continuare. Multumim celor ce au fost alaturi de noi. Nu stiu ce s-a intamplat azi, vom lupta pana la capat" , a declarat Valentina Ardean Elisei.

Ada Nechita inca nu-si revenise din socul meciului pierdut acasa, in aceasta seara, dar stie ce a lipsit echipei lui Anja Andersen.

" Nu-mi vine sa cred ca am pierdut meci. Nu am reusit sa punem in practica ce am pregatit, si s-a vazut asta. Ne-a lipsit constanta in joc. Ne dorim sa castigam ambele meciuri ramase pana la final, cu Buducnost si contra lui Krim. Nu ma gandeam, insa, ca putem pierde acasa cu Itxaco" , a spus extrema Oltchimului Ada Nechita, la Digisport.

Dupa patru etape in grupa I, Itxako este lider, cu 6 puncte, Buducnost si Oltchim au cate 4, iar Krim Ljubljana ocupa ultimul loc, cu doar 2.

Golurile celor de la Oltchim au fost marcate de Elisei-Ardean (6), Nechita (4), Ozel (3), Pidpalova (3), Vizitiu (2), Manea, Bese, Managarova si Maier .

Sursa: Sport. ro

Tag-uri:

, Oltchim Ramnicu Valcea a fost invinsa aseara  de Itxako Navarra in etapa a IV-a a grupei I a Ligii Campionilor, cu scorul de 25-22.

" Nu-mi vine sa cred ca am pierdut meci. Nu am reusit sa punem in practica ce am pregatit, si s-a vazut asta. Ne-a lipsit constanta in joc. Ne dorim sa castigam ambele meciuri ramase pana la final, cu Buducnost si contra lui Krim. Nu ma gandeam, insa, ca putem pierde acasa cu Itxaco" , a spus extrema Oltchimului Ada Nechita,   la Digisport.

" title="Stiri despre Oltchim Ramnicu Valcea a fost invinsa aseara  de Itxako Navarra in etapa a IV-a a grupei I a Ligii Campionilor, cu scorul de 25-22.

">Oltchim Ramnicu Valcea a fost invinsa aseara  de Itxako Navarra in etapa a IV-a a grupei I a Ligii Campionilor, cu scorul de 25-22.