SPORT
21-03-2011, ora 16:39

Etapa XXII a Ligii I – rezultate si clasament

Articol de Iulia Oprisanu

Gaz Metan Medias a ajuns pe locul 5 dupa ce a invins vineri Pandurii Tg Jiu cu 2-0 in primul meci al etapei. Ambele goluri ale partidei au fost marcate de brazilianul Eric de Oliveira, primul in minutul 11, iar cel de-al doilea 7 minute mai tarziu.

Poli Timisoara a fost, pentru o zi, lider de clasament dupa victoria cu 2-0 in fata echipei Victoria Branesti. Primul gol al meciului a fost marcat de Zicu din penalty la sfarsitul reprise intai, iar in minutul 84 Goga a stabilit scorul final 2-0. Vestile proaste au venit dupa terminarea meciului : Zicu si Bourceanu sunt suspendati pentru etapa urmatoare cand Poli are meci cu Steaua, iar Otelul i-a furat locul I dupa un 3-0 pe teren propriu cu Universitatea Cluj.

Desi a deschis scorul, Rapid Bucuresti a pierdut in fata Gloriei Bistrita antrenata de fostul rapidist Nae Manea. Mihai Roman a marcat primul gol in minutul 25, dar 6 minute mai tarziu Cavalli echilibreaza scorul. Herea readuce avantajul echipei bucurestene in minutul 71, dar putin dupa aceea, Rapidul a reusit sa ramana fara portar, Dani Coman fiind eliminat dupa un fault in careu in minutul 77. Deoarece Sumudica facuse toate schimbarile care ii erau permise, in poarta a intrat mijlocasul Mihai Roman care n-a avut insa nici o sansa in fata executiei lui Bejenariu. Scor final 3-2, Gloria Bistrita urca pe 10, iar Rapid coboara pana pe 7.

Duminica, CFR Cluj s-a impus cu 2-0 fara mari probleme in fata ultimei clasate, Sportul Studentesc in timp ce Dinamo a facut praf echipa din Tg Mures cu un 4-0 aproape exclusiv cu meritul lui Torje.

Singurele remize ale etapei s-au inregistrat la meciurile Steaua – FC Vaslui (1-1; goluri marcate de Nicolita(51) si Adailton(79) si Universitatea Craiova - Astra Ploiesti (1-1; Subotici(6) si Matel(70))

Ultimul meci al etapei se va disputa intre Unirea Urziceni si FC Brasov in aceasta seara de la 20:30.

17. Unirea Urziceni 21 4 6 11 14-28 18

18. Sportul Studenţesc 22 3 1 18 19-39 10.

Foto : gsp.ro

Tag-uri:

, Poli Timisoara a fost, pentru o zi, lider de clasament dupa victoria cu 2-0 in fata echipei Victoria Branesti. Primul gol al meciului a fost marcat de Zicu din penalty la sfarsitul reprise intai, iar in minutul 84 Goga a stabilit scorul final 2-0. Vestile proaste au venit dupa terminarea meciului  : Zicu si Bourceanu sunt suspendati pentru etapa urmatoare cand Poli are meci cu Steaua, iar Otelul i-a furat locul I dupa un 3-0 pe teren propriu cu Universitatea Cluj.

Desi a deschis scorul, Rapid Bucuresti a pierdut in fata Gloriei Bistrita antrenata de fostul rapidist Nae Manea. Mihai Roman a marcat primul gol in minutul 25, dar 6 minute mai tarziu Cavalli echilibreaza scorul. Herea readuce avantajul echipei bucurestene in minutul 71, dar  putin dupa aceea, Rapidul a reusit sa ramana fara portar, Dani Coman fiind eliminat dupa un fault in careu in minutul 77. Deoarece Sumudica facuse toate schimbarile care ii erau permise, in poarta a intrat mijlocasul Mihai Roman care n-a avut insa nici o sansa in fata executiei lui Bejenariu. Scor final 3-2, Gloria Bistrita urca pe 10, iar Rapid coboara pana pe 7.

" title="Stiri despre Poli Timisoara a fost, pentru o zi, lider de clasament dupa victoria cu 2-0 in fata echipei Victoria Branesti. Primul gol al meciului a fost marcat de Zicu din penalty la sfarsitul reprise intai, iar in minutul 84 Goga a stabilit scorul final 2-0. Vestile proaste au venit dupa terminarea meciului  : Zicu si Bourceanu sunt suspendati pentru etapa urmatoare cand Poli are meci cu Steaua, iar Otelul i-a furat locul I dupa un 3-0 pe teren propriu cu Universitatea Cluj.

">Poli Timisoara a fost, pentru o zi, lider de clasament dupa victoria cu 2-0 in fata echipei Victoria Branesti. Primul gol al meciului a fost marcat de Zicu din penalty la sfarsitul reprise intai, iar in minutul 84 Goga a stabilit scorul final 2-0. Vestile proaste au venit dupa terminarea meciului  : Zicu si Bourceanu sunt suspendati pentru etapa urmatoare cand Poli are meci cu Steaua, iar Otelul i-a furat locul I dupa un 3-0 pe teren propriu cu Universitatea Cluj.