12-06-2011, ora 15:27

Andrei Nechita a castigat Turul ciclist al Romaniei

Articol de Lucian Botezatu

Rutierul Andrei Nechita a castigat editia a 48-a a Turului ciclist al Romaniei, sambata, dupa desfasurarea celei de-a noua etape a competitiei, fiind primul roman care obtine aceasta performanta dupa editia din 2007, adjudecata de Dan Anghelache.

In clasamentul general final, Nechita, component al echipei nationale a Romaniei, a fost urmat de grecul Ioannis Tamouridis (Tableware) si de italianul Angelo Ciccone (San Marco Concrete).

Ultima etapa a turului, a IX-a, desfasurata sambata, intre localitatile Sacele (judetul Brasov) si Bucuresti, pe distanta de 168 de kilometri, a fost castigata de italianul Fabio Masotti, de la echipa San Marco Concrete, cu timpul de trei ore, 21 de minute si 15 secunde. Pe locul doi s-a clasat ungurul Krisztian Lovvassy (Ora Hotels Carrera), iar pe trei a sosit Ioannis Tamouridis, ambii cronometrati cu acelasi timp ca invingatorul.

Tricoul galben al competitiei i-a revenit deci romanului Andrei Nechita, care si-a adjudecat si tricoul albastru (pentru rutierul roman cel mai bine clasat), tricoul verde al cataratorilor a fost castigat de bulgarul Vladimir Koev (Konya Torku - Turcia), iar cel rosu al sprinterilor i-a revenit grecului Ioannis Tamouridis, care si-a adjudecat si tricoul alb, pentru cel mai combativ ciclist. Tricoul alb acordat de COSR pentru cel mai bun tanar roman a fost, in final, castigat de Alexandru Gradinaru, component al echipei nationale a Romaniei.

La startul competitiei au luat parte 67 de ciclisti, de la 12 echipe, iar la linia de sosire au ajuns doar 47, dupa ce, in cursul etapei de sambata, au mai abandonat patru rutieri.

Sursa: mediafax.ro