SPORT
06-03-2011, ora 16:12

Victorie pentru Poli la baschet masculin

Articol de Giorgiana Zurba

Echipa de baschet masculin Club Sportiv Politehnica Iasi a invins ieri formatia Club Sportiv Municipal Bucuresti, in meciul din etapa a XXIV-a a Diviziei A.

Baschetbalistii ieseni au invins ieri gruparea din Bucuresti, cu scorul de 96-84, chiar daca bucurestenii aveau prima sansa in castigarea meciului. Atmosfera mult mai buna din jurul echipei gazda dupa venirea lui Kabbengele a facut ca moldoveii sa obtina doua puncte foarte importante pentru mentinerea in prima divizie la sfarsitul sezonului.

Dupa primele minute de joc, iesenii s-au distantat la 12 puncte diferenta, iar la pauza mare au intrat cu un avantaj de 18 puncte. Cei mai buni jucatori ai Politehnicii au fost, de departe, Bryan McCollough, Kabengele si LeRoy Dawson. Acestia au inscris 32, 24, respectiv 20 de puncte.

De partea cealalta, cei mai bun marcatori au fost Tomic, cu 33 de puncte, Kraemer, 17 puncte si Paul 12 puncte.

Dupa acest meci, formatia lui Costel Moscalu se afla pe locul 13, cu 30 de puncte. In etapa viitoare, poli Iasi joaca acasa, pe 12 martie, cu liderul Diviziei A, ACU Asesoft Ploiesti.