SPORT
28-05-2011, ora 15:50

Iesenii Dan Mihaila si Ionut Cercel n-au putut duce nationala Romaniei in semifinalele

Articol de Lucian Botezatu

In ultimul meci din grupa semifinala F, Romania a terminat la egalitate, 4-4, cu campioana mondiala Serbia si a ratat de putin un loc in careul de asi al competitiei din Bosnia-Hertegovina. Cele mai bune rezultate pentru Romania au fost reusite de ceferistii ieseni Dan Mihaila si Ionut Cercel.

Vineri, la arena “Juan Antonio Samaranch” din Sarajevo, Romania trebuia sa bata Serbia cu scorul de 5-3 la puncte de meci, pentru a mai prinde un loc in semifinalele Campionatelor Mondiale de popice pentru seniori. Numai ca, actuala lidera mondiala la popice a aruncat in lupta cei mai buni jucatori in primul schimb si la finalul lui Serbia conducea Romania cu 2-0 la puncte de meci, cu 8-0 la puncte de set / manse castigate si avea un avantaj de 152 de “bete” pe mana vedetelor Vilmos Zavarko – 685 p.d. (4 ; 1) si Congor Baranj – 659 p.d. (4 ; 1).

Tricolorii nu au cedat totusi confruntarea si urmatorii patru jucatori (Mihalcioiu, Cercel, Dorin Virgil, Mihaila) s-au impus in fata puternicilor adversari intalniti, precum Daniel Tepsa – 635 p.d. (2 manse castigate; 0 puncte de meci), Arpad Antal – 628 (2 ; 0), Jovan Calic & Uros Jaglicic – 584 (1 ; 0) , Goran Ostojic – 632 (1 ; 0).

In final, Serbia – România 4 - 4 la puncte de meci, cu 14 – 10 la puncte de set / manse castigate si 3823 p.d. – 3720 p.d.

Romanul cu dubla cetatenie Claudiu Boanta joaca pentru Ungaria in aceste semifinale. Pentru echipa feminina a Ungariei va evolua si Airizer Julia-Emese, nascuta la Targu Murea. Tot astazi, 28 mai, de la ora 16.00, sunt programate finalele pentru locurile 1-2 ale competitiei de la Sarajevo, la masculin si feminin. Invinsele din semifinale vor primi medaliile de bronz ale turneului mondial din Bosnia-Hertegovina, deoarece finala mica, pentru locurile 3-4, nu se mai disputa.

Sursa: clubsportivcfr.ro

Tag-uri: " title="Stiri despre