Ieseanca Laura Anitei, a obtinut o medalie de aur la Cupa MTK de la Budapesta

STIRI LOCALE

SOCIAL
11-08-2015, ora 11:09

Articol de Madalina Irimia
In perioada 7-9 august, la Budapesta, in capitala Ungariei, au avut loc intrecerile unei noi etape din Cupa Mondiala la gimnastica ritmica, la senioare, iar pentru pre-junioare si junioare a fost organizata Cupa MTK.

In competitia pre-junioarelor, Romania a cucerit trei medalii, prin Laura Anitei (CSs Anghel Saligny Iasi – foto) – aur la maciuci, cu 13,650 puncte (dificultate – 5,900 + executie – 7,750 + penalitate – 0,000), Denisa Stoian (CSM Ploiesti) – argint la coarda si bronz la cerc. La minge, ieseanca Laura Anitei s-a clasat pe locul 4.

La junioare, la individual compus, intr-o competitie cu 34 concurente, iesencele de la CSs Anghel Saligny, Andreea Verdes si stefana Popa s-au clasat pe locurile 19 si respectiv 20, ultima ocupand locul 8 in finala de la maciuci, cu 14,000 puncte.
intr-un concurs castigat de rusoaica Alina Ermolova, au mai concurat din partea tarii noastre junioarele Alice David (locul 16), Sonia Ichim (17) si Denisa Mailat (23).

La senioare, la Cupa Mondiala de la Budapesta, s-a impus Yana Kudryavtsena (Rusia), cu 75,300 puncte. in clasamentul de la individual compus, cu 50 gimnaste in competitie, romancele Alexandra Piscupescu (cu 64,600 pct) si Ana Luiza Filiorianu (cu 62,200 pct) s-au clasat pe locurile 22 si respectiv 35.

Antrenorii de la CSs Anghel Saligny Iasi sunt Constantin Radu, Catalina Radu si Oana Cozma.